Масло за двигателя

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
фокус
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 01 мар 2013, 08:55
Модел на автомобила: форд фокус 1,6
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от фокус » 15 апр 2013, 14:38

*butcher*
От 20 мнения 11те ти са пряка или косвена реклама на две конкретни фирми. За реклама има специални правила, съобразявай се с тях или се въздържай от реклама! *banned*

Vesel
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 12 апр 2013, 20:22
Модел на автомобила: Ford Mondeo 1.8 tdci '07
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Vesel » 22 апр 2013, 00:25

Колеги, отскоро карам Форд Мондео 1.8 tdci и в момента съм с масло 5W40 , но не съм доволен от разхода на горивото. На дълъг път 5,7-5,8 при пенсионерско каране. Разбрах че за моята кола е подходящо 5W30. Дали ако сменя маслото разхода ще се подобри? Има ли такива случаи?

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от HACKO » 22 апр 2013, 09:29

Не, влиянието на маслото върху разхода е по-скоро теоретическо, отколкото практическо.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
зуница
потребител
потребител
Мнения: 200
Регистриран: 29 юни 2007, 23:04
Модел на автомобила: ФОКУС 2.0 ГАЗ-БЕНЗИН
2008г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от зуница » 23 апр 2013, 12:23

Маслото 5W 30 за Ford e с буквичките FE - ще рече икономия на гориво.Не вярвам да си го пишат просто ей така.А и е АСЕА А5/В5, ACEA А1/В1 ,което си е пак свързано с икономия на гориво. Ако от Ford послъгват значи съм от излъганите.Карам с масло отговарящо на Ford WSS-M2C913-C и не се оплаквам. Мисля си ,че е по-икономично и по- добро за двигателя.
Не казвай "Хоп!" преди да си скочил!

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от yanev1990 » 23 апр 2013, 20:58

Аз доколкото знам маслото с индекс 5W30, 10W30 и т.н. е горивоикономисващо, но двигателя по бързо си отива с него, поради факта, че е по рядко при работна температура.
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

muro85
потребител
потребител
Мнения: 130
Регистриран: 19 дек 2010, 19:34
Модел на автомобила: ford focus 1.8 16v
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от muro85 » 23 апр 2013, 22:38

Стига с ваще глупости за тия редки масла, защо от завода пройзводител колата излиза с 5w30, 0w30 и т.н за да се износи двигателя ли? Всичко е изчислено, не сме инжинери за да си говорим свободни разкази, питайте германците защо с такова масло като толкова му се чудите или си налейте 15w40.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 23 апр 2013, 23:59

Ами, стига и с тези германци. За тях това наистина е точното масло. :)

фокус
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 01 мар 2013, 08:55
Модел на автомобила: форд фокус 1,6
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от фокус » 24 апр 2013, 13:38

*butcher*

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от bateto_toshko » 24 апр 2013, 17:00

фокус написа: *butcher*
Всяко , което покрива изискванията :wink:
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

muro85
потребител
потребител
Мнения: 130
Регистриран: 19 дек 2010, 19:34
Модел на автомобила: ford focus 1.8 16v
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от muro85 » 24 апр 2013, 22:25

Колко покрива изискванията не се знае, не е да го опиташ на вкус и цвят, вътре може да са сложили м10д и да си мислиме, че е 5w30 :)

Потребителски аватар
зуница
потребител
потребител
Мнения: 200
Регистриран: 29 юни 2007, 23:04
Модел на автомобила: ФОКУС 2.0 ГАЗ-БЕНЗИН
2008г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от зуница » 24 апр 2013, 22:35

В Мотопфое знаят според км. и съответния вискозитет !
Хайде стига с тая нагла реклама! МОТОПФОЕ НЕ Е ФОРД И Е СРАМ ЗА МАРКАТА ФОРД!!! По-голяма вреда за имиджа на Форд от Мото Пфое никой не е нанасял!
Не казвай "Хоп!" преди да си скочил!

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от bateto_toshko » 25 апр 2013, 23:14

muro85 написа:Колко покрива изискванията не се знае, не е да го опиташ на вкус и цвят, вътре може да са сложили м10д и да си мислиме, че е 5w30 :)
Между другото М10 въобще не е толкова евтино колкото си мислиш .Литъра му е около 8-9 лв , а аз днес си купих 5w40 пълна синтетика за 5лв/литър с отстъпката :lol:Реших да я поглезя моята , като и сипя за първи (може би и последен)път пълна синтетика .Днес бях и в МП. На тубата на Ford Formula под написа FORD вече официално пише Castrol Magnatec.Дотука с мита , че маслото на Форд е специална разработка , единствено и неповторимо.Не вярвам да има Magnatec za Ford и Magnatec за останалите....
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
DigiPro
потребител
потребител
Мнения: 4336
Регистриран: 08 фев 2005, 23:15
Модел на автомобила: служебен C-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен B-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен Fusion 1,4 Duratec 16V.
ex Fiesta Si 1,6 16V MK3,5
ex Fiesta 1,1i MK3
Местоположение: Велико Търново
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от DigiPro » 26 апр 2013, 20:00

bateto_toshko написа:Дотука с мита , че маслото на Форд е специална разработка , единствено и неповторимо.Не вярвам да има Magnatec za Ford и Magnatec за останалите....
Че то от няколко години си излиза в Microcat, че маслото вече се доставя от Castrol. Много ясно, че не е единствено и неповторимо. Просто покрива и спецификациите на Форд.

Потребителски аватар
Fiestunko_777
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 20 апр 2008, 20:15
Модел на автомобила: Ford Focus 99 2.0
Местоположение: гр. Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Fiestunko_777 » 26 апр 2013, 22:24

Оригиналното, което е Ford Formula F е производство хидрокрак -HC - пише го отзад на тубата.Castrol Magnatec 5W30 A1 е с "лепящи" се молекули за метала. Просто по- нова разработка на Castrol.

Coulthard
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 04 апр 2013, 22:18
Модел на автомобила: Focus 1.6
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Coulthard » 26 апр 2013, 23:00

Магнатек с лепящи се молекули какво ? :)
хидрокрек маслата са - минерални масла минали през този вид манипулация като след нея имат 99% от свойствата на пълната синтетика. Хидрокрек маслата според американските стандарти се водят пълна синтетика - според европейските, а именно заради МБ и БМВ си остават минерални.
Цитирам директно от уникалният сайт на Castrol - The use of ultra-refined molecules represents an improvement in the purity of the raw materials Castrol chooses to use in making Magnatec. - Прост превод - маслото ни е хидрокрекинг и затва е перфе ... найс а :) И за да приключа с темата Castrol - този "производител" на масла няма рафинерия той е просто един търговец, който купува базово масло меси го с добавки и присадки и се получава уникалният му нов продукт - Магнатека беше "революционен" преди доста доста години сега си е чисто и просто рекламен трик. Маслата на Лукойл и приста също са минали хидрокекинг примерно

3 основни правила според мен:
1. Маслото да е прясно - бутилирано вчера най добре.
2. Маслото се купува от оторизирания представител и вносител оказан в сайта на производителя
3. Не се купуват масла от група А, а именно Castrol, Mobil, Motul, Elf и вся осталная сволач дето троши луди пари за реклама в БГ - тия масла са минали през N на брой ръце и изобщо не е ясно кой какво е преботилирал и тн...

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от OgiDogi » 27 апр 2013, 06:51

Coulthard написа:Магнатек с лепящи се молекули какво ? :)
хидрокрек маслата са - минерални масла минали през този вид манипулация като след нея имат 99% от свойствата на пълната синтетика. Хидрокрек маслата според американските стандарти се водят пълна синтетика - според европейските, а именно заради МБ и БМВ си остават минерални.
Цитирам директно от уникалният сайт на Castrol - The use of ultra-refined molecules represents an improvement in the purity of the raw materials Castrol chooses to use in making Magnatec. - Прост превод - маслото ни е хидрокрекинг и затва е перфе ... найс а :) И за да приключа с темата Castrol - този "производител" на масла няма рафинерия той е просто един търговец, който купува базово масло меси го с добавки и присадки и се получава уникалният му нов продукт - Магнатека беше "революционен" преди доста доста години сега си е чисто и просто рекламен трик. Маслата на Лукойл и приста също са минали хидрокекинг примерно

3 основни правила според мен:
1. Маслото да е прясно - бутилирано вчера най добре.
2. Маслото се купува от оторизирания представител и вносител оказан в сайта на производителя
3. Не се купуват масла от група А, а именно Castrol, Mobil, Motul, Elf и вся осталная сволач дето троши луди пари за реклама в БГ - тия масла са минали през N на брой ръце и изобщо не е ясно кой какво е преботилирал и тн...
И аз така - всеки път се опитвам да обяснявам на клиентите, като сменят масло, че всичко е рекламен трик и стимул на родното производство. Ама не, щом примерно на Фиат-чето пише на капачката Selenia, значи трябва да се налива Selenia, Elf на Пежото или Castrol на BMW-то. Дрън-дрън (blah-blah), никой не гледа технически бюлетини и спецификации, за да си избере подходящото масло за двигателя с подходящата цена за джоба.
Колегата ми, дето си "пазеше" турбото на Леона с Castrol, минал не минал 5000 и почнали да му чукат повдигачите на клапаните, та преждевременно го смени с Repsol - едни и същи спецификации покриват, ама цената е с едно 20-25% надолу (продаваме ги и двете, да не рече някой че плюя по чужди продукти) и за сега няма оплаквания.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 27 апр 2013, 10:30

Е, има и такива, дето четем и си купуваме правилните масла. :)

Coulthard
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 04 апр 2013, 22:18
Модел на автомобила: Focus 1.6
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Coulthard » 27 апр 2013, 22:15

dimkar написа:Е, има и такива, дето четем и си купуваме правилните масла. :)
Ако мислиш че плюя по топ производителите на масла.... далеч си от истината просто има разни марки които като ти ги напиша ще се чудиш и маеш а реално те идват от най големите и модерни рафинерии в Европа.... три прости примера - Cepsa, Cyclon и BP едната в Испания друга в Гърция трета в Англия по качество и спецификации са на равно с топ марките а на цени .... ама как да го обясниш на потребителя, който се интересува от лъскави туби и гръмки лозунги...
и друг пример 10в40 примерно на лукойл наливно ако му сипеш един най обикновен подобрител на масло от доказан производител може да смачка конкуренцията по стабилност на вискозитет и мазителни свойства.... дълга тема

П.С. Сега има и другата крайност разни незнайни марки които имат собствени рафинерии ... примери като Гренвил Вайко статойл манол еврол волф и тн....

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 27 апр 2013, 23:15

Мен не ме мисли. Аз нямам проблеми с избора на масло. :)

malhi4o
потребител
потребител
Мнения: 70
Регистриран: 22 юли 2009, 02:24
Модел на автомобила: Focus mk1 1.6 SE
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от malhi4o » 06 май 2013, 23:33

Направих втора смяна на 16 300Км за 16 месеца с Приста 5W30 за разхода на масло дойде 1.3л./10 000Км http://ftp.prista-oil.bg/MSDS/MSDS%20BG ... 05W-30.pdf
Последна промяна от malhi4o на 07 май 2013, 21:01, променено общо 2 пъти.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 51 госта