Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 05 апр 2016, 21:12

Здравейте колеги.

Лутам се по този проблем от както имам колата - вече почти година и половина.

Като я купих колата, никога не е имала газ, но при подаване на газ при тръгване или на баир на трета при ниски обороти(1500), вместо да се тресе мотора примерно, колата придърпва все едно попрекъсва малко. След като вдигне обороти, проблема изчезва дори и да съм натиснал на макс педала на газта. Проблема го прави главно, ако и подавам повече газ, даже някой път забива муцуна, вдига оборотите и тръгна, но това го прави мноооого рядко.
Много четох по форумите и стигнах до извода, че е от бобината. Реших да я сменя, тъй като видях, че моята имаше пукнатини по пластмасите и си купих неоригинална заместител и я смених. Проблема се оправи.

Обаче сложих газов инжекцион и сега 10к километра след като съм на газ този проблем започна отново, но го прави само на газ...

Можете ли да ме насочите дали би било възможно проблема да е в това, че колата не е с оригинална бобина на Motorkraft?


Също така написвам да знаете за информация това какво съм гледал и сменял:

- сменени свещи преди 15к километра оригинални на Motorkraft Platinum;
- изчистен MAF сензор;
- гледал съм кабелите на тъмно и нямат искри... това не е гаранция, но все пак;
- горивен и въздушен филтър - това е по подразбиране;
- нямам катализатор, а резонаторно гърне;

След 2 дни имам и час за смяна на филтрите на газта, тъй като ударих 10к километра преди няколко дни с нея. Искрено се надявам проблема да е от газова настройка и да не трябва вадя 150лв за оригинална бобина.

Ще съм благодарен на всеки, който може да помогне с някаква идея.

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от Eastbourne » 05 апр 2016, 21:28

Същата работа и при мен. 6 месеца се мъчих. Придърпване на газ, на бензин колата върви добре. Многократно ходене по газаджии, с твърдото убеждение, че всичко е от газта, но не. Смених бобина и всичко заспа.

Почти съм сигурен, че и при теб ще се окаже бобина. Няма смисал от толкова пари за оригинална бобина. Моята я взех за 39 лева. Изчакай все пак два дена до газаджиите, за да я погледнат и те за всеки случай

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от OgiDogi » 06 апр 2016, 00:09

directora написа:...
- изчистен MAF сензор;
...
Може и да си го почистил, но дефекти с почистване не се отстраняват. Симптомите за повреден MAF са подобни - мачкаш педала, ама компютърът не вижда промяна в количеството постъпващ въздух и съответно не реагира с по-голяма порция гориво, докато кислородният датчик не му изреве за бедна смес.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от Eastbourne » 06 апр 2016, 00:28

А няма ли да дава проблем и при работа на бензин

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от OgiDogi » 06 апр 2016, 07:17

Eastbourne написа:А няма ли да дава проблем и при работа на бензин
Ако покара на бензин, сигурно ще установи, че има същият проблем. Просто, докато запали и тръгне, колата все още е в обогатен режим и не се усеща толкова, а като мине на нормална смес и обръща на газ.
Допълнително, газовата сигурно е настроена на "икономия", което още повече влошава качеството на горивната смес и докато бензинът влиза на микроскопични капки, всяка от които има достатъчно енергия при запалване да възпламени и съседните капки, газта влиза на отделни молекули - колкото по-бедна смес, толкова повече азот и кислород (респективно - по-голямо разстояние) има между съседните молекули и запалването далеч от свещта става мисията невъзможна. Затова, свещи с прегорели електроди дават симптомите първо на газ:
- Колата взе да придърпва на газ.
- Смени си свещите.
- Ама на бензин нямам проблеми...

Вариантът с дефектна бобина също е възможен, но през ръцете ми са минали доста коли за последните 15+ години и имам някакви статистически наблюдения за възможните причини при подобно поведение.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 06 апр 2016, 22:20

Благодаря ви колеги за отговорите. Все пак ме насочихте на някъде. Утре след газаджията, ако няма подобрение ще трябва да действам...

Eastbourne написа:Същата работа и при мен. 6 месеца се мъчих. Придърпване на газ, на бензин колата върви добре. Многократно ходене по газаджии, с твърдото убеждение, че всичко е от газта, но не. Смених бобина и всичко заспа.

Почти съм сигурен, че и при теб ще се окаже бобина. Няма смисал от толкова пари за оригинална бобина. Моята я взех за 39 лева. Изчакай все пак два дена до газаджиите, за да я погледнат и те за всеки случай
Колега каква е твоята бобина за 39лв и от къде е? Ако е някакъв заместител - с такава съм и аз само, че за 60лв. Ако е заместител - не ми се иска пак да взимам и след 6 месеца пак да започне да го прави проблема? Ти от колко време караш с тази за 39лв?
OgiDogi написа:
directora написа:...
- изчистен MAF сензор;
...
Може и да си го почистил, но дефекти с почистване не се отстраняват. Симптомите за повреден MAF са подобни - мачкаш педала, ама компютърът не вижда промяна в количеството постъпващ въздух и съответно не реагира с по-голяма порция гориво, докато кислородният датчик не му изреве за бедна смес.
Колега, ако придърпването ми го прави само на газ, дали може да е от този сензор?

Днес отново минах над 100км градско само на бензин, просто, за да се убедя, че не си внушавам, че на бензин нямам проблеми - и наистина нямам проблеми на бензин... възползвах се от всяко тръгване и от всеки баир, за да мога да й смачквам педала и да съм сигурен, че на бензин го няма този проблем. Веднъж не ми го направи и колата много добре се държи като се кара на бензин.

А дали може да е и от свещите? Вярно, че са на 15к километра, но май няма да е лошо да ги поразвия и да ги видя?

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от madboy » 06 апр 2016, 23:14

Газта е по-чуствителна на електрически дефекти. Обикновено проблема е по веригата бобина-кабели-свещи.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от OgiDogi » 07 апр 2016, 06:36

directora написа: Колега, ако придърпването ми го прави само на газ, дали може да е от този сензор?
Не, няма начин, очевидно си е наред дебитомерът.

Следва:
directora написа:А дали може да е и от свещите? Вярно, че са на 15к километра, но май няма да е лошо да ги поразвия и да ги видя?
И остава да са с повече от един електрод...

Не знам каква марка и модел ти е газовата уредба, иначе бих дал насоки какво да бутне газаджията, при когото ще ходиш.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 07 апр 2016, 12:58

Свещите са с един електрод на Motorkraft Platinum. Днес газаджията ги погледна и изглеждат като нови. Нямат надрано, нямат забележки. Тях ги изключвам.

Той днес я настрои газовата малко, сега е в пъти по-добре, но пак се появява от време на време това придърпване в ниските. Също така ми погледна и замери бобината и според него е наред.

Остават кабелите - дали е възможно да е от тях? Пръскахме ги с пуверизатор с вода, както и бобината, но няма никаква промяна в работата на мотора.

Обаждах се в Yoval за да питам цени за кабели и бобина(просто за информация и там), но се оказа, че той предлага само алтернативки и не ми се иска да рискувам с тях.

Дали може да ме напътите какво да сменя първо? Нямам с какво да пробвам от друга кола, та така или иначе, ако искам да го премахна този проблем трябва да сменя по ред кабели и бобина...

Също така ми се иска и кабелите да бъдат Motorkraft - от къде може да се закупят такива?

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от HACKO » 07 апр 2016, 16:35

Ами една свещ примерно Беру струва 5-6лв, 4 са 24лв. Рискувай и тръгни първо от свещите а ако не се оправи тогава кабели и накрая бобина. Това че изглеждали визуално някак си не значи нищо. Практиката показва, че в 90% от случаите на прекъсване в ниските на Газ и неосезаемо или никакво на Бензин, проблема е във свещите.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
ieiei
потребител
потребител
Мнения: 389
Регистриран: 11 май 2007, 12:50
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от ieiei » 07 апр 2016, 17:00

Намери бобина за проба.

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 07 апр 2016, 17:05

HACKO написа:Ами една свещ примерно Беру струва 5-6лв, 4 са 24лв. Рискувай и тръгни първо от свещите а ако не се оправи тогава кабели и накрая бобина. Това че изглеждали визуално някак си не значи нищо. Практиката показва, че в 90% от случаите на прекъсване в ниските на Газ и неосезаемо или никакво на Бензин, проблема е във свещите.
Така и ще направя, тъй като ги имам свещите за проба, но това ще стане през уикенда. След това ще пиша дали има резултат от тях.
ieiei написа:Намери бобина за проба.
След като видя с други свещи как се държи, това ще е следващата ми стъпка, за да не се набутвам без смисъл.
Последна промяна от directora на 07 апр 2016, 17:06, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от madboy » 07 апр 2016, 17:06

Аз станах фен на Autolite, но пазаруваш от Щатите.
За двигател 2.0 търсиш това:
Кабели- AUTOLITE 97042
Свещи- Autolite XP5364

Само бобината ми е Beru, но пак не е купувана от тук.
Имам една бобина, втора употреба, която така и не я пробвах дали работи. Ако все пак се съмняваш в нея, може да я пробваме в неделя на ОМВ.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 07 апр 2016, 17:08

madboy написа:Аз станах фен на Autolite, но пазаруваш от Щатите.
За двигател 2.0 търсиш това:
Кабели- AUTOLITE 97042
Свещи- Autolite XP5364

Само бобината ми е Beru, но пак не е купувана от тук.
Имам една бобина, втора употреба, която така и не я пробвах дали работи. Ако все пак се съмняваш в нея, може да я пробваме в неделя на ОМВ.

Има ли някой специален сайт, в който да търся? И аз доста четох за тях, че се правят в щатите, но не се продават тук много много.

Потребителски аватар
slavei2003
потребител
потребител
Мнения: 199
Регистриран: 27 юли 2012, 12:06
Модел на автомобила: FORD GALAXY 2.3 16V 146кс. 1999г. LPG FOBOS 2 OPEL VECTRA X16SZ LPG 1995г.
Местоположение: Враца
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от slavei2003 » 07 апр 2016, 17:28

Намали разстоянието между електродите . :twistednew:

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от madboy » 07 апр 2016, 18:17

directora написа:
madboy написа:Аз станах фен на Autolite, но пазаруваш от Щатите.
......
Има ли някой специален сайт, в който да търся? ....
Ebay, предполагам и в Amazon може да предлагат.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 12 апр 2016, 17:34

Колеги - проблемът е решен. Имах дефектна свещ, както и един кабел. Бобината явно си е наред.

Днес си поръчах 4 свещи Autolite XP5364, както и кабели Autolite 97042, както ми препоръча колегата madboy. До 2-3 седмици трябва да пристигнат от USA(надявам се да е по-бързо) и веднага ги слагам, да не мъча повече колата.

Благодаря на всички за предположенията и съветите. Реших проблема доста бързо с ваша помощ 8)

ANGEL4O
потребител
потребител
Мнения: 131
Регистриран: 19 мар 2016, 19:39
Модел на автомобила: фокус 1.6 16в 2002г
Местоположение: панагюрище
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от ANGEL4O » 12 апр 2016, 20:07

directora написа:Колеги - проблемът е решен. Имах дефектна свещ, както и един кабел. Бобината явно си е наред.

Днес си поръчах 4 свещи Autolite XP5364, както и кабели Autolite 97042, както ми препоръча колегата madboy. До 2-3 седмици трябва да пристигнат от USA(надявам се да е по-бързо) и веднага ги слагам, да не мъча повече колата.

Благодаря на всички за предположенията и съветите. Реших проблема доста бързо с ваша помощ 8)
колега опиши какъв е дефекта на свеща и на кабела и как го установи ,че е дефектирал примерно видимо или чрез изпробване

Потребителски аватар
directora
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 15 фев 2015, 17:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia MK2 2.0
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от directora » 13 апр 2016, 22:20

ANGEL4O написа: колега опиши какъв е дефекта на свеща и на кабела и как го установи ,че е дефектирал примерно видимо или чрез изпробване
Свеща имаше напукано по корпуса... уж ги гледах и аз при майстора като бях, но явно сме го пропуснали това. Също така нейния кабел явно нещо е дефектирал, тъй като заменяйки само свеща, проблема все още го имаше, но в пъти по-малко прекъсване, а сменяйки свеща+нейния си кабел - проблема просто изчезна.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Mondeo MK2 2.0 придърпва/прекъсва до 2000-2500 оборота

Мнение от madboy » 14 апр 2016, 13:15

directora написа:....
Днес си поръчах 4 свещи Autolite XP5364, както и кабели Autolite 97042,
...........
Сподели след като ги смениш :twistednew: , дали усещаш някаква разлика smileys-car .
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 55 госта