Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
bkunev
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 18 апр 2016, 17:37
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Мнение от bkunev » 18 апр 2016, 18:12

Здравейте, Колеги! :) Нов съм както във форума, така и във форд като марка. Имам един въпрос с нясно към момента решение..:
Сдобих се е дин Фокус 2008 1,6 ti-vct /115 к.с./ Колата е с добра и вярна история. На 157000 километра е. Реални. Облужвана е на време и само от Форд Б-я. Карана е с масло туй фордаджийското 5W30. Обаче има проблем като е студена 5-10 минути. Чука отгоре нейде в главата, като позагрее изчиства и не се чува, или много слабо ако не е дозагряла. Стои тука във форд и я умуват още и аз с тях :roll: Мериха хлабини, смениха ангр. ремък, сменихме и двата VCT елемента/променливите фази на газоразпределението/шаийбите на разпр. валове//, соленоидите които ги пълнят с масло и пак така...? Някой да си има идея за какво става въпрос? Четох из разни англ. форуми и общо взето това което пише там го свършихме. Разсъждавайки си мисля че не достига достатъчно масло към единия от VCT елементите?!?! Моля, ако някой има идея или предположение да се включи.
Благодаря предварително!
Поздрави и хубава и пивка вечер :D

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Мнение от synthez 3D » 18 апр 2016, 21:31

Ако чукането изчезва след като загрее, най-вероятно чукат полите на буталата в цилиндрите. Това е характерно за някои от съвременните бензинови двигатели, защото полата на буталото е много къса. При 1,6 двигателя това е често срещано и не се смята за проблем, но все пак не съм чул конкретния звук при теб, за да ти кажа със сигурност. Щом сте проверили всичко в главата, не остава друго, но ако искаш да си сигурен може да провериш какво е състоянието и на коляно-мотовилковия механизъм. Все пак си мисля, че нямаш проблем, но не мога да съм сигурен. Запиши звука по някакъв начин и го пусни тук, да го чуем и да си кажем мнението.
Изображение

Nikola Iordanov
потребител
потребител
Мнения: 405
Регистриран: 02 ное 2008, 13:55
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 16V 1995 комби
Fopd Fusion 1.6
Местоположение: Дупница
Status: Извън линия

Re: Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Мнение от Nikola Iordanov » 18 апр 2016, 22:18

bkunev написа:Здравейте, Колеги! :) Нов съм както във форума, така и във форд като марка. Имам един въпрос с нясно към момента решение..:
Сдобих се е дин Фокус 2008 1,6 ti-vct /115 к.с./ Колата е с добра и вярна история. На 157000 километра е. Реални. Облужвана е на време и само от Форд Б-я. Карана е с масло туй фордаджийското 5W30. Обаче има проблем като е студена 5-10 минути. Чука отгоре нейде в главата, като позагрее изчиства и не се чува, или много слабо ако не е дозагряла. Стои тука във форд и я умуват още и аз с тях :roll: Мериха хлабини, смениха ангр. ремък, сменихме и двата VCT елемента/променливите фази на газоразпределението/шаийбите на разпр. валове//, соленоидите които ги пълнят с масло и пак така...? Някой да си има идея за какво става въпрос? Четох из разни англ. форуми и общо взето това което пише там го свършихме. Разсъждавайки си мисля че не достига достатъчно масло към единия от VCT елементите?!?! Моля, ако някой има идея или предположение да се включи.
Благодаря предварително!
Поздрави и хубава и пивка вечер :D
Когато е бутало във началото чукането е като от хидравличен повдигач но със времето започва да хлопа доста силно докато загрее напълно след което утихва и двигатела става безшумен . Ако чукането те дразни едиствената възможност е смяна на бутало обикновено е първо или четвърто .

bkunev
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 18 апр 2016, 17:37
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Мнение от bkunev » 19 апр 2016, 15:23

Понеже не видях как се качва директно видео го сложих тук: http://dox.bg/files/dw?a=becaa8471b
Интересното е че като я раздвижа и загрее и млъква нацяло. И как може за 150000 км да се "окоти"?!?! Някаква жена го е карала от Плевен. Купен 2009. От 2 години го карала така и той си и върви добре, ама лопаааа. Пък мене ме дразни и искам всичко да е 6.
Поздрави!

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Чукане при студен мотор 1,6 ti-vct

Мнение от synthez 3D » 19 апр 2016, 16:49

Струва ми се, че звукът е същият като на тези видеа:
https://www.youtube.com/watch?v=NXqNJrm7izk
https://www.youtube.com/watch?v=sXEW8XZYItw
https://www.youtube.com/watch?v=qLmgIlWoe5U
На видеото изглежда доста по-силен, отколкото е в действителност. Ако и на теб ти прилича на същия звук и ако изчезва след като загрее, значи нямаш проблем. И не си мисли, че се е окотил. Просто това е особеност, а не повреда. Някои тракат така още от завода. Подобие на този шум (доста по-тих) се чува дори на чисто нов автомобил. Все пак ако искаш да си напълно сигурен и имаш хора, които разбират, може да провериш състоянието на буталата и коляновия вал. Предполагам, че това е излишно, но все пак ти решаваш.
Изображение

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 73 госта