Грешка - блокирал EGR клапан

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
otoyol
потребител
потребител
Мнения: 105
Регистриран: 21 яну 2016, 20:56
Модел на автомобила: Ford Focus 1, 1.8 TDCI, 115 h.p.
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от otoyol » 21 дек 2017, 13:43

Колеги, здравейте ! От два дни фокуса стана муден и си смени гласа откъм мотора - почва да се чува повечко, сякаш има пробив в изпуск. система. Закачиха я на диагностика - показа една грешка - блокирал EGR клапан. Моля да ми обясните дали сам бих могъл да го почистя, има ли нещо особено, изискват ли се спец. инструменти и т.н. Също така Ви моля да споделите с какво управление е той, подлежи ли на ремонт и т.н. Колко би струвало ориентировъчно само почистване в сервизни условия ? Благодаря предварително за мненията.

Потребителски аватар
m_fokus
потребител
потребител
Мнения: 163
Регистриран: 14 юли 2010, 14:19
Модел на автомобила: Ford Fokus 1,6 ZETEC SE
Ford Focus C-MAX 2.0 TDCI
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от m_fokus » 22 дек 2017, 06:31

До сега съм чистил моя с кореселин, чисти нагара, но май е агресивен към метала. Следващия път ще пробвам с пяна за грилове и фурни, дават добри отзиви. Потърси в тубата инфо за двигателя си и местоположението на егр-а.
По-голям късмет е да попаднеш на читав майстор, отколкото на читава жена :lol:

Потребителски аватар
Miri4
потребител
потребител
Мнения: 367
Регистриран: 05 май 2009, 20:42
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCI 2002 г. 115 к.с.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от Miri4 » 22 дек 2017, 10:20

Хич не си играй да го чистиш.
Сега е момента да го затапиш.Управлението е с вакуум така,че да не забравиш да затапиш тръбичката.Сваляш го ,изрязваш ламаринка от консервна кутия и го връщаш обратно.

Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от MapTo_D » 22 дек 2017, 16:46

По принцип продават някакви спрейчета за почистване на ЕГР. При запален двигател се впръсква по малко докато свърши флакона. Със сигуност има клипчета къде и как се пръска. Колко вършат работа е отделен въпрос. Иначе клапане е...зад двигателя. Моя е затапен още преди да я купя. Разбрах го по трудния начин, развивах два болта 2 часа за да установя този факт. Преди 2-3 години исках да го оттапя да видя как ще е, ама греда ударих, заоблих болтовете и вече вовеки ще е с изолиран ЕГР. :D С ключ 10 се отвива, болтовете не се виждат, гледат към земята.

otoyol
потребител
потребител
Мнения: 105
Регистриран: 21 яну 2016, 20:56
Модел на автомобила: Ford Focus 1, 1.8 TDCI, 115 h.p.
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от otoyol » 22 дек 2017, 17:17

Затапването може ли да доведе до разни други ядове или проблеми ? Негативно влияние има ли ?

Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от MapTo_D » 22 дек 2017, 17:22

Чел съм за малко по-бавно загряване и от това - леко завишен разход на гориво. За друго не знам. За това имах идея да го отпуша да видя каква ще е разликата, но не ми се получи.

Потребителски аватар
m_fokus
потребител
потребител
Мнения: 163
Регистриран: 14 юли 2010, 14:19
Модел на автомобила: Ford Fokus 1,6 ZETEC SE
Ford Focus C-MAX 2.0 TDCI
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от m_fokus » 22 дек 2017, 17:51

Ако е сравнително лесно свалянето, по-добрия вариант и за колата и за отделяните емисии би трябвало да е почистване. Става и с обезмаслител мелио, препоръчват го за почистване на питите на климатиците, тъй като щади алуминия.
По-голям късмет е да попаднеш на читав майстор, отколкото на читава жена :lol:

Потребителски аватар
Miri4
потребител
потребител
Мнения: 367
Регистриран: 05 май 2009, 20:42
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCI 2002 г. 115 к.с.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от Miri4 » 23 дек 2017, 10:41

Колега не ти препоръчвам чистенето на клапана на место със спрей.Всички отделени при това гадости отиват в цилиндрите и......... не ми се мисли по нататък.
Аз си изолирах моя клапан още като купих колата преди 8 год. и до сега нямам никакви проблеми.
Весели празници.

otoyol
потребител
потребител
Мнения: 105
Регистриран: 21 яну 2016, 20:56
Модел на автомобила: Ford Focus 1, 1.8 TDCI, 115 h.p.
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Re: Грешка - блокирал EGR клапан

Мнение от otoyol » 23 дек 2017, 12:26

Колеги, свалих кората над мотора. Преди да огледам ЕГР-а и евентуално как би могъл да се свали, реших да проследя вакуумните маркучи. Оказа се, че до + клемата на акум. е излязло едно маркуче от една ПВЦ тетка, по-точно еднопосочен клапан. Вкарах го и всичко се оправи - от гласа на самия мотор, до ускорение и вървеж... Оказа се, че с излязло маркуче, актуаторът стои само в изходно положение (прътчето стърчи нагоре), т.е. и турбото не е надувало при ниските обороти. Благодаря на всички за съветите :) После чрез помощ от приятел, даващ газ плавно до 3 - 3,5 хил. об./мин., огледах дали се движи прътчето на актуатора. Прътът прави ход около 1,5 - 2 см. При стартиране съответно се прибира навътре. Според мен работи що-горе нормално. ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта