Проблем с обороти 1.6 TDCI

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 26 фев 2018, 13:04

Колеги , от няколко дни забелязах , че мотора работи по-твърдо на празни обороти. Загледах се и виждам , че оборотите са ниски и волана потреперва, при лека компенсация с педала на газта се оправя. Карам само с дизел от Еко, с присадка за дюзи Редекс, дюзите ми са сваляни, чистени и проверени преди около 2000 км. Към какво да се насоча : калпава нафта / да сменя бензиностанцията / , пак проверка дюзи , софтуерна диагностика или ? Няма проблеми с палене, дим и т.н. Усещам с крака си на педала притрисането на мотора и волана видимо притриса. На оборотомера не вярвам кой знае колко , но на студен мотор стои на 800 об.

Има развитие, преди малко се прибрах от работа, изчистих снега и запалих. Запали без проблем с чукване , но докато мятам лопатата угасна. И пак паля , но вече с въртене 2-3 сек., и като оставя на свободни обороти , претрепва оборотомера, пада леко под 800, все едно прекъсва / чувам и шум от двг все едно прекъсва/ и угасва. Светна малкия чек - червената лампа със стандартната обява Engine motor fault , след работа на място с подаване на газ до около 1500 об, започна да работи равномерно, чека не свети. Тоест , като позагрее работи равномерно и без проблем.
Вариантите според мен са:
- калпава нафта / - 8 градуса , 24 часа престой/
- не съм сменял горивен филтър - бог знае кога е сменян последно
трето - нямам идея
подгревните свещи сменени преди месец с 4 нови.
Не знам на проверка дюзи ли да ида или на комп. диагностика ? И на време уцелих....
Ще ида на работа утре с нея и ще пробвам да се уреда за диагностика , дано да е записало грешката да видим .

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от dmastard » 26 фев 2018, 21:19

Колега, има начин да си изчетеш грешката на таблото - виж в Ютюб.
Не бих карал така, дизел да самоизгасне не е добре.
Надали е от нафта, по-скоро виж дали не е влезнал въздух в нафтата.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ЯЛТА » 26 фев 2018, 21:27

Ако не е задръстен горивния филтър, най вероятно смуче от някъде по малко въздух. Ако имаш бързи връзки по горивопровода,- най вероятно е от тях, предвид че са на години. Аз бих махнал, или сменил с нови всички бързи връзки.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 26 фев 2018, 21:40

Надали ще светне чек за въздух и вече констатирах , че грешката Engine system fault е за щяло и нещяло. Не знам как да се види грешката през Тубата, по-добре да се види в сервиз. Ще пиша после какво е , почти съм сигурен , че е поредната тъпотия ....

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 26 фев 2018, 21:44

Изчистих снега, пали на чукане , НО тоя път стои на 900+оборота / малко под чертата за 1000/ и работи като часовник.
Та на въпроса - къде е датчика за температура, препоръчайте марка и как се сменя - всичко В Русчук е задръстено от сняг , ако е на достъпно място и се сменя лесно да го сменя. Ако става само на подемник да пазаря сервиз.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от dmastard » 27 фев 2018, 21:01

Здравей колега,
Ето видео как се чете грешката
https://youtu.be/FJ0i4U-O9WQ

Датчикът на температуратае забит в термостата, а той последният е лепнат странично на двигателя, точно под вакуум помпата.
Мисля, че този двигател няма втори датчик в главата, но нека и колегите да кажат.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 28 фев 2018, 09:55

Говорих снощи с диагностик, явно няма да е от датчика, при неработещ датчик и стрелката за температура няма да работи / така каза мастера/, имах съмнения , защото през януари набедих термостата и го смених. Датчика е на него монтиран , доколкото разбрах. Изхождайки от факта , че дизел гасне само като свърши нафтата, нещата вървят към горивен филтър или боклуци в нафтата или някой клапан. Ще сменя филтъра и ще видим горивопроводите и клапаните по тях. Първо трябва да се стопи снега обаче ... :D :D :D . Въздух няма да е в системата , защото пали от раз.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от dmastard » 28 фев 2018, 21:28

Когато има въздух в нафтата колата пали от раз, след това гасне / кюфка.
Това се получва, защото въздухът е преди помпата и тя няколко оборота работи нормално, послед идва въздухът и става интересно.
Аз бих сменил филтъра, след което да се уверя, че връзките на филтъра не вдишват, те са слабото място в системата.

arabiata
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 25 яну 2006, 17:40
Модел на автомобила: Фиеста
Местоположение: Sofia
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от arabiata » 25 мар 2018, 02:55

Въздух в системата.Горивния филтър по рядко го сменят заради високата му цена.Прегледай връзките около филтъра и помпата.
Горивна система.Ел.система.Тел.0898711674

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 25 мар 2018, 11:29

Смених филтъра, няма проблеми засега. Грешката естествено беше ниско налягане на горивото.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ЯЛТА » 25 мар 2018, 12:26

ivo_63 написа:
25 мар 2018, 11:29
Смених филтъра, няма проблеми засега. Грешката естествено беше ниско налягане на горивото.
Тогава следва да направиш теста с излишното гориво на четирите дюзи.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Проблем с обороти 1.6 TDCI

Мнение от ivo_63 » 25 мар 2018, 12:45

Дюзите са свалени, почистени и стендовани веднага след като я купих - в километри преди 2000 км. Всичко е перфектно. В деня , в който се обадих за диагностика , мастера каза , че съм 5-я за деня с тоя симптом и всичко е от горивото. Той препоръча смяна на горивния филтър , само това не бях направил от обслужването. Всичко друго смених . Не съм сменил само спирачната течност и маслото на хидравликата - да свърши зимата и това ще направя. Другата седмица ще сложа заден парктроник , свикнал с тая екстра и сега ми е дискомфортно при паркиране. Живея на центъра и местата са кът.
То като е пълен филтъра с боклуци и каша / беше -10 градуса май тогава / как да мине горивото ?

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта