Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 13 сеп 2018, 21:07

ivo_63 написа:
13 сеп 2018, 20:12
Ще се надуе, провери за пукнатини, припасне райберова, гумички, водачи ако трябва и така.
:lol: Ми райберова райперова - така е като се пише от телефона :lol:

Потребителски аватар
Penyo63
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 18 сеп 2016, 12:31
Модел на автомобила: jaguar x type
Местоположение: с. Синапово
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от Penyo63 » 13 сеп 2018, 21:25

Колега, Хубаво направи, че сподели и решението на проблема. Други колеги питат, поставят проблема си, почва се някаква дискусия, а поставилия началото, тоест проблема никакъв го няма. Решението .......няма го и ние дето сме си загубили част от личното време да помагаме на колега в нужда-ами да не сме си губили времето. Айде нас ни остави дето вика бай Ганьо :"имал бол .... дал. По важно е, че след нас има други които четат, написаното остава и може да помогне на друг. Така че колега Браво че сподели докрай неволите си с нас. Така се прави.
Същността на едно сложно нещо,се дължи на добре подбрани елемнтарни неща.

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 13 сеп 2018, 23:57

Всъщност все още не е свършило и не съм наясно дали само гарнитурата ще. Надявам се главата няма да ме изненада неприятно с нещо и ще се събере всичко без проблеми и засечки и тогава ще обявим край на мъките.

Иначе и аз смятам че като питаш и после намериш решение/ начин да се справиш е хубаво да го споделиш. Много неща така съм си решил като съм прочел друг как се е оправил. Така споделих решението на проблема с играещите обороти и паленето топла на газ със стария форд, така ще споделя как се ресетва battery monitoring системата без кабели и софтуери(необходимо след смяна на акумулатор)

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012 решено

Мнение от stenliivanov » 27 сеп 2018, 22:56

Колеги колата е в движение. Всичко е точно. Главата не е поазала проблем с пукнатини. Сменили са един клапан на цилиндъръа където беше духнала гарнитурата. Шлайфали са я като са обяснили, че не е жила особено и крива. Клапаните са райберовани, гумички сменени.
Майстора каза че сериозно е била духнала, а пък не прегрявсше.
Пчистили са ми ЕГРа и колата вече бръмчи съвсем добре върви много добре и най-важнлто е не се виждат балончета от тънкото маркуче и от никъде.

Сега остава да се смени масло след няколко стотин км за както и филтъра и се надявам да всичко да остане спомен че иначе ще си сложа въжето. С такъв кеф и мерак си я взех и си се грижа за нея - за една година смених съединтел и маховик, ангренаж комлект с помпата във МОТОПФОЕ, 4 амотисьора, термостат сега и глава и гумички и ако излезе нещо още я паля с една туба бензин и влизам в нея и да се свършва.

mimmomimov
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 29 апр 2018, 18:12
Модел на автомобила: Ford Focus MK3 1.6 tdci 115 / 2011
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от mimmomimov » 28 сеп 2018, 08:13

Дано да няма повече проблеми Фокусчето ! Иначе много приятен автомобил с нормални за дизелите проблеми , съединител , дюзи , ЕГР но този проблем с издухана гарнитура на главата за който чета и по чужди форуми ми дойде малко в повече !!!
Ако се превърне в масов проблем за в бъдеще , този модел с този двигател ще бъде истинска катастрофа за тези който го купят като употребяван автомобил . Не съм чул за издухана гарнитура в новите дизели на други производители и подобни случаи ме разочароват от надеждноста на модела като цяло . И моят е от Мото Пфое върнат от оперативен лизинг , сменени дюзи на 90 000 км , сменен съединител комплект с маховика на 100 000 км , термостат /постоянно отворен / на 110 000 км. лагери преден и заден от ляво , семеринг на лява полуоска и други по дребни неща . Та за автомобил на 125 000 истински километра ми се струва МНООООГО голям разхода за поддръжка !!! Надявам поне гарнитурата да не се превърне в масовост че ще има голям отлив от марката заради този мотор .
Иначе много безаварийни от тук нататък ти пожелавам и приятни моменти с иначе прекрасно изглеждащият Фокус !!!

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ivo_63 » 28 сеп 2018, 15:45

За 1.6, 8 клапана , 115 кс ли става въпрос тук ?

mimmomimov
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 29 апр 2018, 18:12
Модел на автомобила: Ford Focus MK3 1.6 tdci 115 / 2011
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от mimmomimov » 28 сеп 2018, 20:06

За същият "звЕр" става въпрос ! Като старият мотор но с 8 клапана , евро 5 еко норма и някой други по дребни промени .

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 29 сеп 2018, 20:51

mimmomimov написа:
28 сеп 2018, 08:13
... този проблем с издухана гарнитура на главата за който чета и по чужди форуми...
Здравей, дай някой линк към тези форуми. Аз не съм срещал такава информация и си мислех че съм изтеглил късата клечка. Ще ми е любопитно да попрочета да видя дали симптомите са били като при мен.

mimmomimov
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 29 апр 2018, 18:12
Модел на автомобила: Ford Focus MK3 1.6 tdci 115 / 2011
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от mimmomimov » 30 сеп 2018, 20:31


ichikonti
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 22 сеп 2017, 18:22
Местоположение: Севлиево
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ichikonti » 01 окт 2018, 11:10

Току що и аз се завръщам от злополучно пътешествие от Виена, около 1230 кв. в едната посока с прегоряла гарнитура на 2.0 TDCI 136 к.с.
Няма как да да е друг отговора на въпроса- къде ми отива антифриза, ако не го налива в цилиндрите и гори или излива навън.При мен се оказа първото.
Същите симтоми като на колегата.Антифриза от казанчето "мистериозно" изчезва.....Впоследствие на дълъг път и голямо натоварване на двигателя си проличава кое му е мистериозното!Просто отвора между ризата на буталото и отворите между блока и главата за охлаждането се "съединяват" под натиска на газовете в горивната камера и си до там!Добре, че гарнитурата е била с метал в нея и отвора вероятно е колкото игла.А от там почва сериозно налягане в охладителната система.
Имал съм късмет на толкова километри от вкъщи, че не се разрастна пробива, а само наду яко към казанчето на антифриза и спука маркуча на малкия кръг, че иначе оставах там.Срязахме маркуча до здраво и от аптечката извадихме бинт и левкопласт и бинтовахме, поне да се доберем до някъде.Добре, че имахме и 3 литра вода за пиене, която отиде в системата.
Попаднах на сервиз в Баден от трима българи.Да е жив и здрав собственика Георги и екипа му, че ме закърпиха да се прибера и дадоха ценни наставления.Взеха ми като за българин, не като за .......Отстраниха термостата, който не пропускаше натрупаните газове към радиатора и правеше въздушна тапа.Развиха наполовина капачката на казанчето, така, че да изпуска натрупалите се газове и наляхме много бутилки с вода за допълване.С наставлението "Карай с не повече от 2000 об/м!" се върнахме благополучно, наливайки 4-5 пъти вода.При работа на двигателя на място по ГКПП-тата включвах парното.
Сега предстои ремонт с проверка на пукнатини в главата, шлайф и т.н. >:D<:

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 01 окт 2018, 20:33

Дано да е минимална драмата. Че вече почвам да се плаша. Покрай моите неволи четох какво ли не вкл. за пукнати цилиндри с микропукнатини, които отвеждат газовете под гарнитурата и я скапват. Но мисля, че дори ако е пукната само стената на цилиндъра без да е стигнала до съседната кухина в блока и подкожушва гарнитурата ще свършва хипер бързо живота и и ще губи компресия и от там вероятно няма да върви и ще стане очевадно. Или може да кара дълго без симптоми, как мислите?

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ЯЛТА » 01 окт 2018, 20:46

stenliivanov написа:
01 окт 2018, 20:33
ако е пукната само стената на цилиндъра
Не се вкарвай във филми. За да се спука, глава, или цилиндър, мотора трябва да е зверски прегрят- над 130-150 градуса, след което да е загасен двигателя и да е налята студена вода, нещо което общо взето почти не може да се случи, или пък е едно на 10 милиона вероятност.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ivo_63 » 01 окт 2018, 21:13

Колегата е написал , че е доливал многократно вода , ако приемем , че е била на температурата на купето - 23-24 градуса , на фона на температурата на водата в двг , си е все едно наливаш студена вода. Шанса да не е пукната главата е доста малък. Може пък да е късметлия.

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 01 окт 2018, 21:20

@ЯЛТА
Прав си. Но какви биха били симптомите при пукнат вътрешно цилиндър? Ще има ли изобщо или ще се види чак като изтърбуши гарнитурата?

@ivo_63
Прав си но колегата дали е стигал до прегряване че да прави температурни разлики - той да каже де.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ivo_63 » 01 окт 2018, 21:31

Дали наливаш течност с температура 22-24-30 градуса на двг с температура на течността в него 110 или 140 е пренебрежимо малка разлика, но достатъчна за голяма беда. Нали не забравяме , че на 100 градуса водата се изпарява , така че ако е 130 градуса си е пак същото - чиста пара.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ЯЛТА » 01 окт 2018, 22:09

stenliivanov написа:
01 окт 2018, 21:20
@ЯЛТА
Прав си. Но какви биха били симптомите при пукнат вътрешно цилиндър? Ще има ли изобщо или ще се види чак като изтърбуши гарнитурата?
Като извадиш едно по едно тънките маркучета от разширителния съд, и ги потопиш в друг съд, канче, или тенджера, и при работещ мотор изкарва постоянно балончета, това е гаранция за издухана гарнитура, спукана глава, или цилиндър. Средно добрите майстори виждат къде е продухана гарнитурата, след демонтажа и.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 01 окт 2018, 22:49

Не ме разбра, но няма значение :)
Че би трябвало да видят къде е духнала ясно, аз имах предвид ако гарнитурата е здрава, главата също и има пукнатина на вътрешната страна на цилиндъра която стига до ръба му и се пада под гарнитурата, но без да е стигнала до водна магистрала дали ще си личи я по компресия я по работа или не или пък ще духне гарнитурата моментално.
Иначе вече имам опит с гарнитурата нямам нужда от тестове. Правеше балончета губеше, антифриз, леко втвърдяваше маркучите.
ЯЛТА написа:
01 окт 2018, 22:09
Като извадиш едно по едно тънките маркучета от разширителния съд, и ги потопиш в друг съд, канче, или тенджера, и при работещ мотор изкарва постоянно балончета, това е гаранция за издухана гарнитура, спукана глава, или цилиндър. Средно добрите майстори виждат къде е продухана гарнитурата, след демонтажа и.

ichikonti
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 22 сеп 2017, 18:22
Местоположение: Севлиево
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ichikonti » 02 окт 2018, 07:54

Доливах вода, но когато е отстранен термостата работната температура беше около 60 гр.-65 почти през цялото време, защото външната температура беше от 3 до 15 гр.Само при работа на място се дигаше до 90 гр. Ц.
Иначе в момента на пръсването на маркуча, което за "щастие" се оказа в един дълъг тунел, беше на доста изстинал двигател.Изчаках му.
А за прегряването -аз не съм го прегрявал, мисля до отида до МП и да му пусна един тест и от там ще разбера.

stenliivanov
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 16 май 2011, 18:44
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.6 TDCI 115hp mk3
Форд Фокус 2.0 Duratec HE Bi-Fuel (145 hp) mk2.5
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от stenliivanov » 02 окт 2018, 21:29

ichikonti написа:
02 окт 2018, 07:54
.. мисля до отида до МП и да му пусна един тест и от там ще разбера...
Не знам какъв тест мислиш да правиш там, но аз влизах там за обслужване в началото на август. Тогава си имах проблема с антифриза. Заявих го и поисках тест за налягане в охл. Система. По документи беше направен и беше уж отрицателен демек не е имало отклонение в налягането. Явно или не е правен или е правен некадърно. Но определено беше пари на вятъра.

ichikonti
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 22 сеп 2017, 18:22
Местоположение: Севлиево
Status: Извън линия

Re: Изчезва антифриз Фокус 1.6 tdci 2012

Мнение от ichikonti » 02 окт 2018, 23:26

И колко ти взеха?

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 46 госта