Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
vasilev
потребител
потребител
Мнения: 55
Регистриран: 07 фев 2006, 17:58
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 tdi-94
Местоположение: русе
Status: Извън линия

Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от vasilev » 13 фев 2006, 13:18

Колеги споделете малко опит за регулирането на ръчната спирачка на Мондео. Отварях задните барабани , гледам че има още хляб във феродото, а пък ръчната се вдига много на високо. Ходих на преглед и оня на барабаните ми казва, че не били много добре.
Ако някой знае нещо!

ivboje
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 20 фев 2005, 20:50
Модел на автомобила: Mondeo TD
Status: Извън линия

Мнение от ivboje » 13 фев 2006, 20:11

samoregulira se.
Ако е така както казваш от или е износено феродото или барабаните

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2510
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от Любо » 14 фев 2006, 09:43

Във форума към Форд Портал имаше подобна тема, незнам дали е преместена тук, но там СЕВА беше писал, че е намерил начин да натегне ръчната на Мондео. Но бях останал с впечатлението, че не е много лесно...
ЕДИТ: Ха намерих я темата. Ето ти линк към нея, дано ти свърши работа.
http://www.clubford.org/forum/viewtopic ... 0%F7%EA%E0" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
red
потребител
потребител
Мнения: 888
Регистриран: 04 окт 2005, 10:36
Модел на автомобила: Mondeo 2.0L 16 combi mkII GHIA GAZ
Местоположение: На изток от рая :)
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от red » 14 фев 2006, 11:34

доколкото разбирам от следващия пост се оказва, че няма натягаща гайка в същност

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2510
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от Любо » 14 фев 2006, 13:34

ми не съм го разглобявал, за да видя. Но в поста на СЕВА никъде и не пише за такава гайка

vasilev
потребител
потребител
Мнения: 55
Регистриран: 07 фев 2006, 17:58
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 tdi-94
Местоположение: русе
Status: Извън линия

Мнение от vasilev » 15 фев 2006, 15:42

Накладките са добре близко до номинала на новите едната около 5.5 mm, а другата около 3 mm . Аз също имах съмнения за барабаните , но нямах подходящ инструмент да ги измеря. Явно ще се ходи по моргите, че на Мото Пфое .......Ако някой от колегите даде някакъв съвет предварително БЛАГОДАРЯ, или пък инфо за цена.
Въпреки всичко ще проверя за тази дълга гайка, ама малко да се постопли.

Потребителски аватар
acorp333
потребител
потребител
Мнения: 44
Регистриран: 23 фев 2008, 16:30
Модел на автомобила: mondeo
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от acorp333 » 24 авг 2008, 08:54

на мен пак ми споменаха за ниакаква трешчотка........?

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от didon80 » 24 авг 2008, 20:06

И моята ръчна започва да държи доста горе, смених накладки с нови, барабаните нямат ръб от износване, в сервиза провериха за регулиране, но и техните думи бяха че е саморегулираща....Факт е обаче че дори с новите накладки ръчната хваща доста горе! В едно ръководство четах че има гайка за регулиране, но не я видях през отвора, след като извадих монетника.........

Потребителски аватар
tolubeev
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 16 юли 2007, 22:26
Модел на автомобила: Фокус 1,6 16V 99г.
Местоположение: гр. Оряхово
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от tolubeev » 25 авг 2008, 07:42

didon80 написа:И моята ръчна започва да държи доста горе, смених накладки с нови, барабаните нямат ръб от износване, в сервиза провериха за регулиране, но и техните думи бяха че е саморегулираща....Факт е обаче че дори с новите накладки ръчната хваща доста горе! В едно ръководство четах че има гайка за регулиране, но не я видях през отвора, след като извадих монетника.........
Няма гайка за регулиране при нашите а-ли. Намери ли решение на проблема със спирачката, че примен е същата ситуация. В МотоПфое - Плевен ми намекнаха, за някаква пружина при лоста за ръчната, /казаха: - Дано не е пружината, че е около 300 лв./
NVasilev

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от jvspasov » 25 авг 2008, 10:00

didon80 написа:И моята ръчна започва да държи доста горе, смених накладки с нови, барабаните нямат ръб от износване, в сервиза провериха за регулиране, но и техните думи бяха че е саморегулираща....Факт е обаче че дори с новите накладки ръчната хваща доста горе! В едно ръководство четах че има гайка за регулиране, но не я видях през отвора, след като извадих монетника.........
Не търси там гаика за регулиране тя се намира отдолу под предпазаителите на ауспуха, намира се на (------ където жилото завива - но щом след смяната на накалдките лоста ти отива по високо от преди, занчи не са ти регулирали правилно накладките - там има една палстина с зъбно колело( то е с палче) и пружина - та реглажа първия се прави там при напълно свити накладки се завърта да опре плътно по тях и се отпуска пружината след това се обезвъздушава и тя се припасва както е нужно - това е системата за саморегулиране при нас - понякога тази система клеясва или направо си запича и не работи както хората и трябва преди монтажа да се раздвижи много добре... Дано съм оспял да ви помогна .....самите жила се регулират отдолу....
Изображение
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

Потребителски аватар
tolubeev
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 16 юли 2007, 22:26
Модел на автомобила: Фокус 1,6 16V 99г.
Местоположение: гр. Оряхово
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от tolubeev » 25 авг 2008, 10:35

Въпроса ми е към "jvspasov". За какво обезвъздушаване става на въпрос, при условие, че нищо не правено по спирачната уредба? В моя случай например, всичко е сменено отзад и когато хвана въжетата с ръка всичко се движи нормално, но когато опъна лоста за ръчната, все-едно няма накладки. Трябва ли да свалям гърнетата или може да се регулира и откъм купето тая пружина, ако наистина има такава?
NVasilev

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от jvspasov » 25 авг 2008, 12:34

tolubeev написа:Въпроса ми е към "jvspasov". За какво обезвъздушаване става на въпрос, при условие, че нищо не правено по спирачната уредба? В моя случай например, всичко е сменено отзад и когато хвана въжетата с ръка всичко се движи нормално, но когато опъна лоста за ръчната, все-едно няма накладки. Трябва ли да свалям гърнетата или може да се регулира и откъм купето тая пружина, ако наистина има такава?
След всяка операция по спирачната система - не твърдя но така знам - се припасват накладките а начина да стане това е само този - леко обезвъздушаване на системата - за стигане до жилата не е необходимо да се свали ауспуха, но е по лесно да се пипа там, самите предпазители са над тръбите и нищо не им пречи да бъдат свалени самостоятелно, на няколко като щтипки са подобни има в деигателния отсек и придържат оплътнението към купето..
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от didon80 » 25 авг 2008, 19:22

Не казвам, че след смяната на накладките ръчната хваща по-горе от преди, просто няма разлика.......но определено не са регулирали, защото не можаха да намерят от къде...... :lol: А това където си го дал като материа е полезно, но ще трябва да се ходи на канал или в сервиз 8)

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от HACKO » 26 авг 2008, 22:33

При Ескорта има чалъм, предполагам че и на Мондеото е така. Отпуска се максимално жилото на ръчната, напомпва се спирачката, правят се няколко тестови спирания за да се убедите че задните спирачки държат (още по-добре да се покара известно време) за да се регулират задните накладки. Чак тогава се обтяга ръчната до желания ефект и след това настройката се запазва през целия експлоатационен период на накладките независимо от износването им. Задължително условие е храповиците за регулиране на хлабината между накладките и барабана да работят, иначе нито задни нито ръчна.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

filipkostadinov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 01 сеп 2008, 21:41
Модел на автомобила: ford mondeo 2000i 1994
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от filipkostadinov » 01 сеп 2008, 22:02

Абе за модео и задни наклатки далаверата е в тришчотките (самореголираща е ръчната) като рждиасат зареди това смених старите накладки с нови като жидиах новите те биаха почти като моите старите,всичко се оправиа от тришчотките един маистор ми каза за мондео че се смениат задни накладки като стане за моргата одзат натоварването е много малко отпред се смениат 5 пути отзад 1.товае от мен ако ниакои има нехто да допулни ок

Потребителски аватар
acorp333
потребител
потребител
Мнения: 44
Регистриран: 23 фев 2008, 16:30
Модел на автомобила: mondeo
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от acorp333 » 06 сеп 2008, 18:30

на мен също ми казаха че е трешчотка,от каде мога да намеря,или мога ли да я оправя сам

filipkostadinov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 01 сеп 2008, 21:41
Модел на автомобила: ford mondeo 2000i 1994
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от filipkostadinov » 11 сеп 2008, 20:35

може сжали всички джаджи по спирачките измии ги с бензин или каквото имаш раскараи тришчотката малко на рака заор е ама става при слагане обратно на миасто е вурни в краино полжение колкото да могеж да вкараш диска в единиа случаи и в другиа ако не се връща в краино полжение пробваи трудно е ама ако стане е по добре от сержиз да ти смениат налкатки или барабан

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от didon80 » 13 сеп 2008, 19:33

В ръководството пише, че е нормално ръчната да хваща добре между 5 до 7 прищраквания, което убива мита, който се разпространява за ръчната - трябва да държи още на 2-я, 3-я зъб........явно това не важи за саморегулиращата ръчна на мондеото, при мен наистина на 5-я зъб спирачката действа ефективно, така че не мисля да търся несъществуващ проблем! :D

Потребителски аватар
tolubeev
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 16 юли 2007, 22:26
Модел на автомобила: Фокус 1,6 16V 99г.
Местоположение: гр. Оряхово
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от tolubeev » 13 сеп 2008, 20:44

vasilev написа:Колеги споделете малко опит за регулирането на ръчната спирачка на Мондео. Отварях задните барабани , гледам че има още хляб във феродото, а пък ръчната се вдига много на високо. Ходих на преглед и оня на барабаните ми казва, че не били много добре.
Ако някой знае нещо!
Тоя файл ще ти помогне.
brake.PDF
Чети много внимателно. Най-важна е третата част!
(193.94 KБ) Свален 666 пъти
NVasilev

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Регулиране на ръчна спирачка на Мондео

Мнение от didon80 » 26 сеп 2008, 22:03

Намерих стара тема във форума по въпроса с регулирането на ръчната, вижте в темите за Мондео.....
Но определено проблема е в трисчотките, които са в барабаните, трябва да се почистят и да се смажат, мисля да опитам процедурата, като се стопли времето.....тогава мога да кажа дали има подобрение.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта