Без гражданска отговорност

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 20:17

Здравейте! Имам въпрос и ще съм благодарен ако някой е наясно с отговора.Спират ме за проверка и се оказва че преди година като съм си закупил Фордерото ,гадовете които ми продадоха авотомобила и ми направиха гражданската са ме излъгали и реално съм без гражданска от януари 2017.Та към въпроса някой има ли представа колко ще ми бъде акта който чакам да излезе до месец ми казаха? Четох че от 2016година за без гражданска отговорност актовете са в размер на от 250лв-500лв.На друго място четох че са 400 лв,самият полицай ми каза 400лв(но той много неща ми каза които се оказаха неверни),та ако има някой запознат моля да пише.Благодаря предварително.

vilden
потребител
потребител
Мнения: 47
Регистриран: 31 май 2017, 10:39
Модел на автомобила: Фокус 1.6 16 2001г Фабия 1.9 sdi 2005г
Местоположение: Dobrich
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от vilden » 07 сеп 2017, 20:37

http://www.uab.org/%D0%BE%D1%82-1-%D1%8 ... B0-%D0%B3/
Само не ми стана ясно как са Ви излъгали, при положение, че има полица и два стикера със срока на валидност.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от S_C » 07 сеп 2017, 20:56

"Чл. 638. (1) На лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага:
1. глоба от 250 лв. - за физическо лице;
2. имуществена санкция от 2000 лв. - за юридическо лице или едноличен търговец.
(2) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 800 лв., а по ал. 1, т. 2 - 4000 лв.
(3) Лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв."

Обърни внимание на подчертаното-НЕсобственикът се наказва по-тежко от собственика. В тази връзка, ако е сключен договор за покупко-продажба на колата, но това не е отразено в регистрите на КАТ, т.е. не си отишъл да си смениш талоните и номерата, ще те накажат с постановление за 400 лева, защото за тях ти не си собственик. Те не знаят, че колата е продадена и те наказват по ал.3.
Проблемът се решава с жалба срещу НП. Прехвърлянето на собствеността става от момента на сключване на договора-там МВР не играе и няма от къде да знае кой какво купува. За тях или има вписана кола на твое име в системата им, или няма.
Второ-с договора за колата трябваше веднага да отидеш при застрахователя и да си прехвърлиш полицата на свое име. Така щеше да знаеш за какъв срок е и кога изтича.
Много неща в законодателството ни, касаещо къде пряко, къде косвено, движението по пътищата, са откровено безумни, безсмислени, нелогични и не в полза на шофьорите, създаващи напълно излишна бюрокрация и предпоставки за тежка корупция. Но по отношение на застраховките нещата от години се привеждат последователно в някакъв горе-долу човешки вид и системата вече си е направена съвсем като за хора. Случвало ми се е да хващам грешно заведена от застрахователя полица, която във вида, в който беше сключена, просто е невалидна. Два дни след изтичането на старата полица си проверих новата на сайта на Гаранционния фонд и...изненада...нова полица нямаше, колата ми излизаше без сключена ГО. А вече бях навъртял едни 300-400 км с нея. Проблем, който се реши за 15 минути с подписване на нова полица...обаче два дена си бях карал без ГО. Не е да не се случва- случва се, стават грешки. В твоя случай обаче си е чисто твоя грешка, която е можело да избегнеш и добре, че за тия 8 месеца не си участвал в някое ПТП. Че тогава вече щеше да е страшно.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 21:30

Написах дълъг коментар ,но нещо не ми излезе не знам защо.Та ще нахвърля набързо.Платих за цяла година,но са ми я направили на разсрочено и са ми платили само за първите 2-3 месеца.В бързината да отивам в Кат,после на работа и многото документи въобще не ми е и хрумвало,че може така да се избомбя. После се оказа че не мога да си взема книжката,защото като са ми я създавали през 2010 не са ми въвели данните в системата.Последва и цирк за талона на следващият ден,като ме обеждаваха,че трябва да представя бележка за платен цял данък на колата,а аз носех за половин година.Сестра ми работи точно в това като разплаща данъци и ме предупреди,че по-закон никой няма право да ми изисква за цяла година.Та както и да е след малко спорове си получих документа и лошото е,че виждаш много наистина бюрократщина.Сега вече ще гледам както трябва.
Последна промяна от Иван_Иванов на 07 сеп 2017, 21:43, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 21:34

Като имам и каско,а те преди 2 месеца ми изплатиха на два пъти щети :) Незнам кой как гледа.Да не говоря,че са ме спирали за проверка и не знам какво са ми проверявали ,като книжката е била проблемна.И да добре че не ми се е случило ПТП,защото става мазано тогава.Благодаря за информацията.

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 21:38

Добре,а нали в Кат ми слагат нов номер(колата е нов внос),смисъл тя се регистрира на мое име и номерата са си на моята кола.Извинявам се ако не съм схванал това за НЕсобственика,но аз си мисля,че като ми издадат нови талони и номера не би ли трябвало аз да съм си собственика?

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от S_C » 07 сеп 2017, 22:02

Хубаво, че имаш талони и номер, но то и книжка имаш, пък всъщност само ти си знаеш, че я имаш. Изчакай си постановлението, да видим какво ще пише в него.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 22:26

Понеже не съм на ТИ с документите ме накара да проверя какво пише на акта.Та там пише че съм нарушил чл.483 ал.1 т.1 което мисля че е по-малкото зло.Утре ще поразпитам как стоят точно нещата.Благодаря отново за информацията.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Ozzie » 07 сеп 2017, 22:34

Иван_Иванов написа:
07 сеп 2017, 21:34
Като имам и каско,а те преди 2 месеца ми изплатиха на два пъти щети...
Каското и Гражданска отговорност нямат нищо, ама нищо общо!
Иван_Иванов написа:
07 сеп 2017, 21:38
Извинявам се ако не съм схванал това за НЕсобственика, но аз си мисля,че като ми издадат нови талони и номера не би ли трябвало аз да съм си собственика?
Виж талоните. Ако вътре фигурира твоето име (а мисля, че няма начин да фигурира друго име), споко! Твоя е, ти си и собственик! :D:
Иван_Иванов написа:
07 сеп 2017, 22:26
Понеже не съм на ТИ с документите ме накара да проверя какво пише на акта. Та там пише че съм нарушил чл.483 ал.1 т.1 което мисля че е по-малкото зло.
Даммм. 250 лв. Честито.
И друг път си отваряй очите на осем и чети внимателно какво пише.

btw, тя и моята гражданска е за една година, но съм я разсрочил на две вноски. Ако не платя втората вноска, реално ще бъде невалидна.
Долу- горе нещо такова е станало при теб. Те хората може и да са ти казали миналата година, ама като знам, каква лудница е покрай придобиване на МПС ноФФ ФФнос, може и да е минало и заминало покрай ушите ти.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 07 сеп 2017, 22:41

Моите имена са,дано да си прав.Виновен съм си няма спор,но за гражданската доколкото разбрах от една полицайка от Кат не съм единственият прецакан.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Ozzie » 07 сеп 2017, 23:18

Ако си им дали пари като за цяла година, а за ти я направили на вноски... Уви, наистина кофти.
Поне кажи кои са, че да знаем, да не ходим при тях. :drink:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от S_C » 07 сеп 2017, 23:27

Значи 250 лева.
Неприятното е, че бонусите с намаляване на размера при ранно плащане важат само за фишовете.
Винаги, ама винаги си проверявайте застраховките в системата на ГФ 2-3 дена след сключването. Няма значение за година ли е, на вноски ли е. Няма ли я там е проблем!
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от HACKO » 07 сеп 2017, 23:45

Иван_Иванов написа:
07 сеп 2017, 21:30
......Платих за цяла година,но са ми я направили на разсрочено и са ми платили само за първите 2-3 месеца......
В този случай бих си поговорил *00142* със този на който си платил, сега той да плаща глобата. Към полицата имаш ли разписка за внесената сума?
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 08 сеп 2017, 08:47

Аз това казвам,че изцяло си е моя грешката че не съм забелязал.Има си разписка за платена първа част мисля в размер на 3 месеца,но като бързаш и главата ти гърми,някой път пропускаш важни неща.Предполагам и те знаят как да ти помогнат да се заблудиш,защото не им се носи добра репутация(разбрах впоследствие).Те хората са го казали "човек се учи от грешките си".Колкото до тези мизерници освен да им запаля грозната дървена барачка друго няма какво.За 100лв които са си прибрали толкова проблеми. S_C да започнах да проверявам в сайта :) А иначе фирмата е от Варна ЗАД "АСЕТ ИНШУРЪНС" ,барачката им е точно под двора за регистрация на автомобили на КАТ Варна( Една с големи джуки).Те са заедно с автокъщата от която си взех автомобила "Флашер ЕООД" или на табелата отпред си пише "Интер ауто" под Джъмбо автокъщите. Поредните схемаджии и дано не прокопсат дълго.

Sa6ster
потребител
потребител
Мнения: 47
Регистриран: 29 май 2015, 21:49
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Sa6ster » 12 сеп 2017, 14:59

Ами пусни си една жалбичка поне.. да ги потормозят и да не правят така с други хора.

vilden
потребител
потребител
Мнения: 47
Регистриран: 31 май 2017, 10:39
Модел на автомобила: Фокус 1.6 16 2001г Фабия 1.9 sdi 2005г
Местоположение: Dobrich
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от vilden » 12 сеп 2017, 20:37

Жалба за какво?

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 13 сеп 2017, 03:38

Реално на тях си им е изрядно всичко и няма за какво да пускам жалба.Друг е въпроса за мизерията която мога да им направя.Чакам акта да излезе и ще пиша за да се знае колко е за без гражданска :) Поздрави и лек ден :)

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от HACKO » 13 сеп 2017, 10:02

Добре, на разписката пише 48лв а ти си дал 160 така ли?
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Иван_Иванов
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 29 сеп 2016, 15:38
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci 2005
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Без гражданска отговорност

Мнение от Иван_Иванов » 13 сеп 2017, 17:21

Да точно така.Плащах наведнъж регистрации,номера,гражданска и т.н. като си заплатих цялата сума,но в многото бързане не съм видял разсроченото плащане.Въобще даже не съм се и замислил,че могат да ме избомбят.Дават ти в ръцете 10 документа и айде да ходим в кат,че ще е лудница там.Сещаш се там в малоумщината и блъсканицата колко съм се замислил да си погледна гражданската.Проблема е че винаги някой друг ми е оправял тези документи и признавам не съм се и старал да разбера кое точно как е ,което сега нали видях че е проблем.Говорих с няколко човека които правят граждански и ми казаха,че не съм се объркал,а точно както си мисля съм платил цялата сума към 480лв.Имам си бележка за платени там 40-50 лв не помня колко беше първата вноска(не ми се ровят документите) и толкова.За тях това е чиста работа. Дано само акта да ми е 250лв ,а не 400 ,а колкото до тая с джуките дето си прави така кешовица,то ще и се върне сигурен съм.Обикновенно агентите които правят граждански ти звънят,че ти наближава падежа,но тези хубавци никакви не съм ги чул. Живи и здрави да са аз няма да обеднея без тези пари.Всичко с времето си.

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта