Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от OgiDogi » 20 апр 2014, 09:47

Днес стрелката преполови скалата. Преди заставаше там при изминати около 400 км градско, а сега:

Изображение

Това са реално около 36-37 литра до гърловината (според наблюдения от предни зареждания) и прави разход към 7.5 l / 100 km.
В километрите влизат около 150 извънградско до Стара Загора и обратно с пълна кола - 4-ма възрастни и 2 деца с общо тегло към 375 кг и пълен до горе багажник на връщане :).
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
ICO39
потребител
потребител
Мнения: 42
Регистриран: 12 май 2005, 05:12
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 Tddi,2000 г MK1
Форд Фокус МК1 !,6 100 магарета бензин/газ
Местоположение: Павликени
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от ICO39 » 06 авг 2014, 13:38

Какво става с проекта,има ли файда от ползата колега,че в нета чета противоречиви мнения.
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от OgiDogi » 07 авг 2014, 20:07

ICO39 написа:Какво става с проекта,има ли файда от ползата колега,че в нета чета противоречиви мнения.
Ами, работи си с газта, карам си го.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от npace » 09 авг 2014, 00:11

Прочетох един пост на колега коментиращ полската електроника.Преди 4 месеца взех че си купих една Ланча Либра (1.9JTD най-слабата - 105 коня) с идеята да взема полската електроника и да газифицирам колата както се казва "по европейски".Събрах всички чаркове (Комп+изпарител за ГИ,рейка, бутилка и всичко нужно като за ГИ).Понеже колата си е моя не си дадох зор с монтажа.Първо бях сложил рейката като на бензинова кола - с щуцери непосредствено преди клапаните но в последствие се оказа че тази електроника не знае кога да подаде точно горивото за определен цилиндър и се наложи да преместя газовите инжектори преди турбината (разбира се преди тубината диференциалното наляган е константно за разлика от колектора).Започнаха настройки и така почти 1 месец.Файдата е следната:
Градско на ниски обороти и малки натоварвания комън рейла не позволява отнемане на дизелово гориво и заместването му с ПРОПАН-БУТАН.Тоест 90% от горивото изгорено в градски условия е ДИЗЕЛ.Измина почти месец и какви ли не настройки и опити но ефекта преминаваше към неуспешен.Дойде времето за настройка извънградско.Заредих нафта до горе и с това което имах като настройка по АМ Тракия от Пловдив до Стара Загора и обратно.195 изминати километра с 12 литра нафта и поддържане на скорост от 120 км./ч.Пак до Стара Загора и обратно и пак на същата колонка - 8 литра при поддържане на скорост от 160 км./ч.Извод: колкото повече е натиснат педала на газта толкова повече може да се отнема от дизеловото гориво и да се замести с пропан-бутан.

Извод от теста проведен с почти 4000 хилки инвестиция за автомобил и още почти 2000 инвестиция за газово оборудване: Ако ще пестим по 2 лева на 100 км. и ще возим уредба за 2000 ще са нужни 100000 км. за избиване на инвестицията което обезсмисля вложените пари.Печели се единствено от това че се получава повече мощност при използването на пропан-бутана.

Извод 2: При неточно отнето количество дизел и последващо "задавяне" с пропан-бутан се получават детонации.Сместа трябва да е точна, не може давим мотора с пропан-бутан.

Много е важно да се знае че полския компютър емулира сигналите от датчиците и по този начин "лъже" комън рейла да пуска по малко дизел и същевременно добавя пропан-бутан.

Ако се търси ефекта "уау" или с прости думи "баси печката, как тръгна" без да се гледа икономията ефекта е като чип тунинг без сажди.

От моя проведен опит излиза че наистина е по добре да се ползва обикновена уредба с изпарител а не ГИ за дизел.

Ако някой има въпроси относно ГИ-то за дизела съм готов да помогна!Благодаря за вниманието!

Иван Вълков
потребител
потребител
Мнения: 348
Регистриран: 24 май 2010, 14:49
Модел на автомобила: '04 Mondeo Mk3 2.0 TDCI estate
Местоположение: Димитровград, Харманли
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от Иван Вълков » 27 окт 2015, 13:16

Може да ви се стори оскъпяване на проекта но един ланда контрол ще свърши много добра работа. Присто може да се вземе сигнал(като се преработи) от ТПС-а на ГНП-то. Така колкото повече гас подаваш ще има по -голяма порция LPG. Даже си мисля че при така направената доработка спокойно може да се откачи маркуча на турбокорекцията.



П.п Малко набързо го написах но същата работа и без електроника би свършило и налягането от самата турбокорекция при изпарител за турбо или доработван обикновен даже имаше тема в някой форум.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 12 ное 2016, 18:33

Здравейте.И аз съм решил да слагам ГАЗ на моя Форд Мондео 2.0 ТДЦИ 130 к.с!Гледам вече има фирми,които монтират такива уредби като цените са м/у 1200 и 2200 лв.Доколкото знам и съм чувал,газ започва да се подава при 1500 оборота,т.е в градски условия едва ли ще има голяма икономия,но за извънградско със сигурност!Та въпроса ми е: Има ли вече сложени такива уредби на колеги от форума с ТДЦИ мотори и как се представя колата като разход и мощност?
Ето и клип за ползата от ГАЗ на Дизелов автомобил по българската телевизия!

https://www.youtube.com/watch?v=4VBAln7WtgM

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от npace » 14 ное 2016, 19:32

Има на JTD което не е нищо по различно от TDCI.Ефекта в градски условия почти едно голямо нищо.Извън града нещата обаче стават вече по добри.Колкото повече я натискаш толкова повече се приближаваш до 50 на 50 нафта газ.
Както по горе написах инвестицията за газов инжекцион за дизел е доста скъпа и няма да ви направи колата по пъргава или икономична.

От опита който аз имам с тази система бих заложил на обикновена система било то и на комън рейл.

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 14 ное 2016, 20:24

npace написа:Има на JTD което не е нищо по различно от TDCI.Ефекта в градски условия почти едно голямо нищо.Извън града нещата обаче стават вече по добри.Колкото повече я натискаш толкова повече се приближаваш до 50 на 50 нафта газ.
Както по горе написах инвестицията за газов инжекцион за дизел е доста скъпа и няма да ви направи колата по пъргава или икономична.

От опита който аз имам с тази система бих заложил на обикновена система било то и на комън рейл.
Благодаря ти колега за информацията!Тук колегите от форума са май по отзивчиви.....отколкото в другия!?Незнам защо???

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 14 ное 2016, 22:54

Ето малко повече инфо.....

http://www.greengasdiesel.com/bg/gas-diesel/

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от OgiDogi » 15 ное 2016, 06:40

teloto написа:Ето малко повече инфо.....

http://www.greengasdiesel.com/bg/gas-diesel/
Нали се сещаш, че това:
...универсална електронна система за преоборудване на дизелови двигатели на газ...
означава цялостна промяна на горивната и запалителната система, защото газта се пали при компресиране когато си поиска - иска си запалителна искра за правилния момент, каквото при дизела няма от къде да дойде.
Виждал съм такъв камион на метан, помагах на колегата да свали и да разцепи мотора - буталата с издълбани чела за понижаване на компресията, ГНП-то сменено с делко, дюзите сменени със свещи и т.н.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 15 ное 2016, 22:17

Тука пише как работи....Няма преоборудване!
http://www.greengasdiesel.com/bg/how-it-works/

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 12 фев 2017, 23:21

И аз мисля да слагам на моето Форд Мондео 2.0 ТДЦИ газова уредба!Само още се колебая каква да е.....обикновена или от по скъпите!?Иначе много дизели вече се карат или на дизел+пропан бутан или на дизел+метан,но съм чувал,че първия вариант е по за предпочитане!Имам двама приятели,които карат на дизел+пропан бутан!Една Мазда 323 и един джип....Плюсовете са че газ-та чисти и изгаря напълно саждите,има по голяма мощност и разбира се икономия!Дизела е 2.20 лв ,а газта е 1 лв.... Така че от известно време Газовите уредби за Дизели са вече РЕАЛНОСТ!Едно време имаше предубеждения и за първите газови уредби за бензинови двигатели,а сега даже заводски колите ги правят с газ!!!!Мисълта ми е че не е нещо ненормално,а просто е нещо ново с което хората трябва да свикнат и да не си мислят че ще си счупят автомобила....пък и е по добре за околната среда1НЯМА САЖДИ....всичко изгаря!!!
Когато сложа и ако сложа,обещавам да пиша и да споделя как е!!! :)

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от OgiDogi » 02 сеп 2017, 11:14

teloto написа:
12 фев 2017, 23:21
...
Когато сложа и ако сложа,обещавам да пиша и да споделя как е!!! :)
Още ли не си сложил?

След последните пипания и настройки на помпата, разходът още падна. Сравнение по един и същи маршрут (повечко товар и повече градско вторият път):

С двама човека и една чанта дрехи, нормално каране с 80-90 извънградско и 120-130 по магистралата, климатик само на връщане:
Fueling1.jpg
FuelingLPG1.jpg

Пълна кола - 4 човека и затворен насила багажник, климатик + движение с трафика предимно в лявата лента на магистралата заради камиони и натоварени баничарки, малко градско преди да потеглим:
Fueling2.jpg
FuelingLPG2.jpg
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 03 сеп 2017, 23:19

Още не съм сложил!Парите за съжаление никога не стигат...... :( А и по принцип мисля да я продавам....май това ще е последния ми дизел... :lol:

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от HACKO » 04 сеп 2017, 07:24

Като гледам цифрите, това е повече експеримент, отколкото ефективна система, ама все пак не съм го видял на живо.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от OgiDogi » 17 сеп 2017, 18:47

HACKO написа:
04 сеп 2017, 07:24
Като гледам цифрите, това е повече експеримент, отколкото ефективна система, ама все пак не съм го видял на живо.
Е, аз нали с тези думи започнах.
Колкото до ефективността - определено я има и то прилична, минавам горе-долу 25% повече километри със същото количество нафта. Из сливенските разкопки трудно се сваля разход на този параход под 9/100, зимата минаваше и над 10/100, а за вървенето - трябва да ти дам да врътнеш едно кръгче и да усетиш разликата.

П.П. На още 2 коли (Nissan Serena 2.0D и Opel Frontera 2.5TD 4x4) слагах подобна система и един приятел си я сложи сам (Mercedes 250D), със съвети по телефона и настройки на място. От първите, само опелът докладва за резултата - от 8.5-9/100 нафта, пада на 4.8/100 нафта и около 6/100 газ, като по магистралата от 120 нагоре "живнала" колата. Приятелят с мерцедеса докладва за 3.8/100 нафта и 4.5/100 газ и "доста по-прилично ускорява". Като цяло, мога да направя заключение, че заради помпата и турбо-коректора на форда, не мога да изцедя максимална икономия на гориво. Ама пък върви като изоглавен кон, малко повечко да настъпя педала на кръстовище и започва да пили гумите.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 04 окт 2017, 19:48

teloto написа:
12 фев 2017, 23:21
И аз мисля да слагам на моето Форд Мондео 2.0 ТДЦИ газова уредба!Само още се колебая каква да е.....обикновена или от по скъпите!?Иначе много дизели вече се карат или на дизел+пропан бутан или на дизел+метан,но съм чувал,че първия вариант е по за предпочитане!Имам двама приятели,които карат на дизел+пропан бутан!Една Мазда 323 и един джип....Плюсовете са че газ-та чисти и изгаря напълно саждите,има по голяма мощност и разбира се икономия!Дизела е 2.20 лв ,а газта е 1 лв.... Така че от известно време Газовите уредби за Дизели са вече РЕАЛНОСТ!Едно време имаше предубеждения и за първите газови уредби за бензинови двигатели,а сега даже заводски колите ги правят с газ!!!!Мисълта ми е че не е нещо ненормално,а просто е нещо ново с което хората трябва да свикнат и да не си мислят че ще си счупят автомобила....пък и е по добре за околната среда1НЯМА САЖДИ....всичко изгаря!!!
Когато сложа и ако сложа,обещавам да пиша и да споделя как е!!! :)
Изтрили сте ми мнението най накрая за това,че няма как да сложа газ при положение,че не мога да се справя с текущите проблеми.........Там отиват парите до сега!!!!Нешо лошо ли казах,като казах че Форда е уж народна кола а поддръжката и е като на ЕС КЛАСА?

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от ЯЛТА » 04 окт 2017, 22:06

teloto написа:
04 окт 2017, 19:48
че Форда е уж народна кола а поддръжката и е като на ЕС КЛАСА?
Като си случил на неподдържана кола, всички негативи трябва да си ги поемеш ти. Избрал си си я ти сам. Аз карам четвърти Форд, в момента са ми два и нямам забележки по поддръжката, и на дизела,-Мондео МК-2 и на бензиновата ми Пума 1.6.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
teloto
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 12 окт 2016, 23:27
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCI FaceLift 2004
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от teloto » 04 окт 2017, 23:26

ЯЛТА написа:
04 окт 2017, 22:06
teloto написа:
04 окт 2017, 19:48
че Форда е уж народна кола а поддръжката и е като на ЕС КЛАСА?
Като си случил на неподдържана кола, всички негативи трябва да си ги поемеш ти. Избрал си си я ти сам. Аз карам четвърти Форд, в момента са ми два и нямам забележки по поддръжката, и на дизела,-Мондео МК-2 и на бензиновата ми Пума 1.6.
Че аз си ги поемам....Нямам ли право на мнение или тук има цензура?!От какво се притеснявате,че някой може да го прочете и ако е решил да си купува Форд,да размисли ли?Това ли ви притеснява.....?Нито съм псувал,нито нищо...просто негативно мнение! :lol:

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моят дизелов Форд Мондео 1.8 тди на газ

Мнение от ЯЛТА » 04 окт 2017, 23:33

Огнян си е пуснал тема за неговия Форд дизел с газова инсталация, пиши по тази тема, не по твои си разсъждения не по темата.
Ако искаш пусни си твоя тема за твоята си кола.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта